Rubriky
Nezařazeno

Kam ferraty patří?

Když jsem před lety začal hledat informace o ferratách, šel jsem nejprve na stránky Českého horolezeckého svazu. Posléze jsem vyrazil na web Klubu českých turistů. Jak jsem u obou organizací dopadl?

U horolezců lastně nijak, zmínek o ferratách je tam minimum. Abych ČHS nekřivdil, byl jsem tam v době, kdy proběhly dva metodické dny zaměřené právě na ferraty (2016, 2017). Od té doby ale už nic. Pouze na neoficiálních stránkách si lezci pochvalují že ferratisti mezi nimi nemají co dělat.

Klub turistů zahrnuje ferraty mezi VHT, a této problematice se systematicky věnuje. Na jejich webu nejdete základní info co zajištěné cesty jsou a je tam k nalezení i průběžně doplňovaný přehled ferrat s popisy přístupů i samotných cest.

Jinak jsou ferraty u nás malinko bezprizorní a informace najdete spíš u výrobců a prodejců outdoorového vybavení a pak na stránkách provozovatelů jednotlivých cest. Aktivní jsou samozřejmě průvodci a agentury/CK nabízející ferratové zájezdy a kurzy.

Já se taky cítím spíš turistou a za lezce bych se neoznačil, ale na druhou stranu se jedná o aktivity v horách a za použití horolezeckého vybavení…