O mně

Proč další stránky o via ferratách? Inu reklama, tak jako ve většině případů. Za mnoha katalogy zajištěných cest, nebo diskusními skupinami se více či méně přiznaně skrývají cestovka, agentura nebo průvodce, kteří výměnou za poskytnuté informace doufají v zisk klientů.

Ano i tady je to konečný cíl, ale zatím odložený v čase. A dost možná nikdy nebude naplněn v komerčním slova smyslu.

Jsem turista, který jde rád nahoru občas cestou vhodnou spíše pro horské kozy. Nejsem lezec, natož horolezec, ale na boulder či lano se občas nechám zlákat. Momentálně procházím kurzem pro horské průvodce MŠT ČR a plánuji absovovat i kurz umožňující vodění po ferratách (to je na samostatné heslo). Proč, když vlastně nechci vodit lidi pro cestovky a získání živnostenského oprávnění zahrnuje po absolvování kurzu čtyřletou praxi „pod dozorem“? Protože na ferraty beru své příbuzné, občas kamarády a pociťuji zodpovědnost.

Tipy a rady zde uvedené jsou mým soukromým pohledem na věc. Rozhodně pro první samostatnou zkušenost na via ferratě nedostatečné! Před tím než vyrazíte sami je dobré nastudovat teorii (nemusíte číst učená pojednání, ale pár článků a třeba metodiku rakouského Alpenvereinu rozhodně ano), nebo ještě lépe jít poprvé s někým komu věříte. Učený z nebe nespadl, nepoučený ze skály…

Pokud nechce číst jednotlivé tipy, nebo se vám tady špatně hledá, jednostránkové shrnutí toho co je potřeba na ferraty najdete například na webu outdoorového obchodu hanibal.cz Nebo u dalších prodejců a výrobců outdoorového vybavení (hudy.cz rockpoint.cz singingrock.cz).