Rubriky
Vybavení

Odsedka

Pro zdolávání delších cest, příp. pro odpočinek v těžším místě, slouží odsedávací smyčka (odsedka). Výrobci ferratových setů doporučují odsedávání buď přímo do setu, nebo pro kratší odsednutí mezi pružná ramena setu přidávají oko pro karabinu. Já preferuji extra (tedy samostatnou) odsedku.

Odsednutí přímo do ferratového setu je první možnost, která se nabízí. Lezec nemusí provádět žádný další úkon. Vzhledem k síle potřebné k aktivaci párací brzdy se toho nemusíte bát, odsednutí rozhodně setu nezkrátí životnost ani ho neznehodnotí. Nevýhodou je délka pružných ramen setu a tudíž občas nepohodlné a namáhavé pokračování v cestě.

Druhou variantou je využití prostředního oka na některých setech. Tady odpadá onen problém s dosažením na lano po ukončení přestávky, ale hrozí, že volná karabina bude při pohybu překážet a lezec si nechtěně vytvoří na ferratovém setu tzv. bypass – a to je život ohrožující situace.

Odsedky s HMS karabinami

Samostatná odsedka je lezci ověřený způsob, jak si odpočinout. Každý si zvolí délku, jakou preferuje (já většinou používám dvě různě dlouhé – kratší pro odpočinek a delší pro foto zastávky).

Karabina na odsedce by měla být klasická HMS s pojistkou.
Pro pohodlné používání by měla mít velkou světlost.

Pozn.: Na ilustračních fotkách je vybavení, které na ferratách skutečně používáme (nejedná se tedy o reklamní předměty/cílenou propagaci).