Rubriky
Nezařazeno

Jak se udržuje ferrata?

Nevíte? Já také ne, ale díky aktuálně probíhající údržbě feratového areálu ve Slaném jsem se na to zeptal těch, kdo vědí. Opravu provádějí lidé stojící za ferratou Vodní Brána v Semilech – Martin „Čokař“ Marek a Jan Šípal.

Ferrata je technické dílo ze železa a používáním dochází samozřejmě k opotřebení materiálu. Navíc je umístěna v přírodě, tudíž se na jejím stavu podepisuje počasí (mráz, led, horko). Kupříkladu lano procházející „volně“ okem ukotvení se při průchodu jednoho lezce pohne zhruba šestkrát. Pokud jste návštěvníky Slaného víte, že je tam provoz poměrně značný. Přestože materál vypadá bytelně, při počtu těchto drobných pohybů se v součtu jedná o pořádné a hlavně neustávající „pilování“ oka kotvení. Stávající kotvení je nahrazovano o třídu pevnějším materiálem.

Pak následuje právě ona větší údržba, spočívající ve výměně materiálu. Konkrétně ve Slaném se jedná o kotvení, lano u výstupního komínu a došlo také na výměnu roxorů sloužících jako stupačky za uzavřené kramle. Zde se jde spíše o modernizaci a větší bezpečnost lezců při pádu.

Práce jde Martinovi a Honzovi od ruky a už se těším až po skončení nouzového stavu bude areál opět v provozu.