Rubriky
Nezařazeno

S prsákem nebo bez?

Tak jo, chtěl jsem si to nechat na konec karantény, až bude prostor pro focení metodiky. Ale hned první komu jsem web ukázal, mi „vyčinil“, že v základním vybavení chybí prsní úvazek. Je to tak. Svůj odkaz má, ale v kategorii vybavení, ne mezi „svatou trojicí“. (upraveno 25. 4. 2020)

Ano, upravuje težiště při pádu a brání přetočení hlavou dolů, zejména pokud jdeme s těžším batohem (nad 5 Kg). Na druhou stranu aspoň já se v něm cítím velmi neohrabaně a v kombinaci s batohem, který nosím vždy, je to pro mě peklo. Sundat nebo nandat větrovku znamená buď se odvázat, nebo předvádět eskamotérské vystoupení.

Nevím kde se to u nás vzalo, ale všechny cestovky a většina agentur na hrudním úvazku trvá. Rozhodně nikoho nebudu od použití prskáku zrazovat, ale popravdě k jeho užití nebudu nikoho ani přesvědčovat. Pokud ovšem plánujete vyjet do hor s agenturou s hrudním úvazkem počítejte. Menší děti by měly mít celotělový úvazek!

Viděl jsem nezanedbatelný počet lidí se špatně použitým prsákem. Ti co ho obléknou, ale ferratový set mají stejně na jistícím oku sedáku jsou v tomto případě ti šťastnější.

Například v metodice alpenvereinu prsák nenajdete a ve výroční zprávě horské medicíny je zmíněno, že použití se právě pro velký počet chyb spíše nedoporučuje.

Pokud chcete mít pocit bezpečí volte raději celotělový úvazek.

Update: rychlá náhrada prsního úvazku od Martina „Čokaře“ Marka z webu ferraty Vodní brána, kde je velmi přehledná metodika.